Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na bezpłatną XI Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Kół Naukowych Bibliotekoznawców, zatytułowaną:

Ochrona i bezpieczeństwo zasobów archiwalnych, bibliotecznych, muzealnych, galerii i innych instytucji kultury i nauki – dawniej i dziś.

Wydarzenie będzie miało miejsce 5 grudnia 2017 roku na Wydziale Filologicznym UŚ, w Sali Rady Wydziału im. Zbigniewa Jerzego Nowaka, przy placu Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach.

Na Państwa zgłoszenia czekamy do  19 listopada 2017 roku. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko Prelegenta, tytuł referatu, nazwę reprezentowanej instytucji oraz abstrakt (do pół strony).

Do udziału zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników naukowych, bibliotekarzy, muzealników, archiwistów, pracowników galerii oraz ośrodków zajmujących się ochroną, konserwacją i digitalizacją zasobów.

Proponowane obszary badawcze:
– ochrona zbiorów w ujęciu historycznym;
– regulaminy udostępniania zasobów jako narzędzia ich ochrony;
– ochrona i bezpieczeństwo zasobów – aspekty prawne i normalizacyjne;
– programy ochrony zasobów tradycyjnych i cyfrowych w kraju i za granicą;
– systemy znakowania zasobów. Ekslibrisy, superekslibrisy, kody kreskowe, RFID itp.;
– analiza warunków przechowywania zasobów oraz ich zabezpieczanie. Ochrona zasobów przed kradzieżą;
– metody konserwacji i digitalizacji zasobów;
– technologia w służbie bezpieczeństwa zasobów i danych cyfrowych: bazy danych, repozytoria, biblioteki i archiwa cyfrowe, OpenGLAM;
– ochrona i bezpieczeństwo zasobów na łamach czasopism fachowych, prasy ogólnokrajowej, regionalnej i lokalnej, w zasobach sieciowych.

Zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo: knb.ibin@us.edu.pl